Trwa wczytywanie produktów

Słownik czyli co jest co w poligrafii

Słownik czyli co jest co w poligrafii

 

Co oznaczają parametry druku określane jako: 4 /4 , 4/1, 4/0?

Kolorystykę pracy zapisujemy zestawem cyfr, gdzie jedna cyfra oznacza jedną stronę arkusza papieru, więc:

4/4 - oznacza druk pełnokolorowy dwustronny

4/0 - oznacza druk pełnokolorowy, jednostronny

4/1 - oznacza druk pełnokolorowy jednostronnie + druk jednym kolorem (zazwyczaj czarnym) z drugiej strony

Co oznacza gramatura papieru?

Gramatura papieru oznacza masę jednego arkusza papieru o powierzchni jednego metra kwadratowego papieru. Inaczej mówiąc im większa gramatura tym papier jest grubszy i sztywniejszy. Dla porównania kartka papieru biurowego posiada gramaturę 80g/m2.

Jaka jest różnica między papierem offsetowym a papierem kredowym?

Papier kredowy stosuje się w technologii offsetowej lub cyfrowej do druku różnych materiałów reklamowych poczynajac od zwykłych ulotek do folderów. Możemy podzielić, że cienki papier kredowy wykorzystuje się do ulotek, papierów firmowych, czasami katalogów i broszur. Natomiast gruby do okładek, zaproszeń, kart katalogowych. W druk offsetowy na papierze kredowym farby wysychają w długim okresie czasu dlatego druk ma tendencję do rozmazywania pod wpływem wilgoci i pocierania, dlatego często jest dodatkowo zabezpieczany lakierem lub folią (w szczególności na okładkach).

Natomiast papier offesetowy to zwyczajny papier wykorzystywany do normalnego druku offsetowego lub w popularnych urządzeniach kserograficznych i drukarkach, w druku cyfrowym stosowany do wydruków czarno-białych. 

Co to jest spad?

Spady są jednymi z najważniejszych części projektu graficznego. Elementy te w projekcie dochodzą do brzegu użytku, które wystają dalej, aby dało się je odciać. Ma to na celu uwzględnienie marginesu błędu przy cięciu, który jest nieunikniony. Spady najczęściej mają wymiar po 2-3mm z każdej strony. 

Co oznaczają nazwy CMYK i RGB?

CMYK jest przestrzenią barw używaną w maszynach drukarskich. Skrót jest złożony z barw: Cyan (C), Magenta (M), Yellow (Y), K (black). Wszystkie projekty przesyłane do nas MUSZĄ być w tym trybie kolorystycznym.

RGB jest przestrzenią barw widoczną, w której pracują monitory, skanery, aparaty fotograficzne. Skrót jest złożony z barw: Red (R), Green (G), Blue (B). 

Należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystko co wyświetli monitor RGB, drukarka CMYk będzie w stanie to wydrukować. Różnicę między jedną przestrzenią, a drugą możemy zobaczyć na poniższej ilustracji:

Co to jest lakier wybiórczy UV?

Lakier wybiórczy UV jest jedną z metod uszlachetniania druku. Wybrane miejsca pokryte są lakierem co powoduje, że są bardziej błyszczące. W ten sposób produkty są bardziej urozmaicone i podnoszą walory estetyczny.

Co to jest proof cyfrowy?

Proof cyfrowy jest pokazaniem elementu końcowego, na którym Klient zobaczy jak będzie wyglądała odbitka. Pozwala to uniknąć nieporozumień przy niezgodnościach wydruku finalnego. 

Co to jest TrimBox?

To format zdefiniowany w plikach o rozszerzeniu PDF. Oznacza format strony po obcięciu. 

 

Wstecz